Aktuálně

Zveřejněno 14. 6. 2022

Koncept nové obřadní síně

Vítězný projekt smuteční obřadní síně má svoji podobu

V pondělí 13. 6. 2022 se v zasedací místnosti městského úřadu v Týnci nad Sázavou uskutečnilo veřejné představení výsledků architektonické soutěže návrhu „Smuteční obřadní síně“, kterou město plánuje postavit na městském „novém“ hřbitově.

Organizací soutěže město pověřilo Ing. arch. Miroslava Vodáka, jehož skupina CBAchitektura má v oblasti architektonických soutěží ty nejlepší výsledky. Na přípravě spolupracoval také městský architekt Ing. Jan Vaněček. Soutěž byla vyhlášena v lednu 2022 a ukončena v květnu, kdy byl odbornou porotou vybrán vítězný návrh. Pro porotu to nebyl jednoduchý úkol, protože vybírala z návrhů pěti významných českých architektonických atelierů.

Vítězem soutěže se stal návrh atelieru Ivan Kroupa architekti. Ten byl také osobně představen Ing. Arch. Ivanem Kroupou. K nahlédnutí byly všechny ostatní návrhy.

Důvodem vyhlášení soutěže je nevyhovující stav současné smuteční síně. Nová obřadní síň bude působit důstojně a díky možnosti otevření prosklených stěn umožní variabilitu v závislosti na velikosti obřadu. Důmyslné technické řešení bude nabízet důstojné a současně dostatečně intimní prostředí pro konání obřadů.

Koncept nové obřadní síně zaujal veřejnost a vyvolal živou diskuzi. Hovořilo se o výraznosti architektonického návrhu, ale např. i o údržbě takového objektu.

Týnec nad Sázavou získá funkční, architektonicky velice zajímavou a odvážnou stavbu s novým krajinářským uspořádáním, která se bezesporu stane jednou z nejvýznamnějších objektů města a bude tak navazovat na řešení několika dalších významných staveb, které v Týnci v minulosti vznikly.

Město Týnec nyní zahájí proces pořízení projektové dokumentace.

Katalog architektonické soutěže - všechny návrhy [PDF 27.52 MB]

 

Zpět na seznam aktualit